Dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec

Dnes som mala ťažkú úlohu. Idem na návštevu ku kamarátke a dohodli sme sa, že pripravím dezert, keďže je pečenie mojou životnou záľubou. Ale – bola som postavená pred výzvu – upiecť dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec. Hmmm, niečo bez lepku (hovorím si, ľavou zadnou), ale aj bez vajec (ajaj, to bude náročnejšie, ale nejako si poradím). A ešte aj bez laktózy (ejha, tak to nebude tak ľahké….). No a ešte, nech to chutí aj deťom.

Lovila som v pamäti, hľadala som v mojom archíve receptov a potom som si spomenula, že keď moja babka v lete upiekla kysnutý osúch s ovocím, najviac mi na ňom chutilo to ovocie a tá chrumkavá posýpka. A bolo vybavené. V dnešných moderných časoch existuje dezert, ktorý sa volá “crumble”, ale ja ho volám pekne po slovensky ovocie zapečené s posýpkou (alebo mrveničkou).

Dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec – crumble s ovocím

Tak som napiekla a všetkým veľmi chutilo, neostal ani kúsok! Vyskúšajte aj vy túto letnú maškrtu, je to ozaj jednoduché, netreba k tomu žiadne kuchynské náradie okrem lyžice a misky a pri maškrtení ani nebudete mať výčitky, pretože jete v podstate veľa ovocia (a nad tou trochou mrveničky privrieme oko :-).

Potrebujeme:

4 druhy čerstvého ovocia (my sme použili jablká, hrušky, jahody a maliny)

asi 1-2 ČL mletej škorice

Dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec
Dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec

Dezert bez lepku, bez laktózy a bez vajec

Na posýpku:

100 g hladkej ryžovej múky Novalim

100 g mletých mandlí

1 PL pohánkovej múky Novalim

na špičku lyžičky mletého zázvoru

štipka soli

100 g trstinového cukru

100 g rastlinného tuku (napríklad kokosového)

 

Postup:

Na dno zapekacej misy nakrájame na kocky všetko ovocie. Množstvo závisí od veľkosti zapekacej misy, ale v zásade treba pokryť rovnomerne celé dno a navrstviť ovocie asi na výšku 2 cm. Ovocie posypeme mletou škoricou.

Na posýpku zmiešame v miske najprv suché prísady, potom rukou rozrobíme zo suchých prísad a z rastlinného tuku, ktorý sme nakrájali na kocky, mrveničku. Kľudne ponecháme v mrveničke väčšie kúsky. Ak chceme docieliť chrumkavý a skaramelizovaný povrch, môžeme celú mrveničku ešte posypať trstinovým cukrom.

Posýpkou zasypeme ovocie a pečieme v rozohriatej rúre na 180 stupňoch asi pol hodinu.

Tento dezert bez lepku, bez laktózy, bez vajec servíruje mierne teplý, ideálne s kopčekom vanilkovej zmrzliny.

Máte chuť na ďalšie letné dezerty? Skúste niečo z našej kuchyne:

Marhuľový bezlepkový koláč z pohánkovej múky

Bezlepková jahodová torta

Bezlepkový cheescake