Pečivo bez lepku s ľanom a ricottou

Prečo by ste si mali upiecť toto ľanové pečivo bez lepku s ricottou? Ľanové semiačka sa čoraz častejšie objavujú ako súčasť zdravej stravy. Pridávajú sa do pečiva, chleba alebo sa pridávajú do jogurtu a podobne.

V našom sortimente ponúkame ľanové semiačka v podobe ľanového šrotu – to znamená, rozdrvené. Ľanový šrot je zdrojom vlákniny, kvalitných bielkovín (obsahuje všetky základné aminokyseliny) a nenasýtených mastných kyselín (z ktorých až 60% tvoria Omega-3 mastné kyseliny). Nesmieme zabudnúť ani na antioxidanty, ľanový šrot je bohatý na lignany.

Ak máte po ruke túto výživnú surovinu, môžete si napiecť kvalitné a vyvážené bezlepkové pečivo. S pridaním ricotty, ktorá pečivo zmäkčí, obohatí o bielkoviny a zvláčni.

Na ľanové pečivo bez lepku potrebujeme:

250 g bezlepkovej múky Novalim Promix Forte

50 g ľanového šrotu Novalim

1 zarovnaná ČL soli

1 ČL sušeného droždia

1 PL olivového oleja

100 g Ricotty

200 ml vlažnej vody

Vajíčko na potretie, rascu alebo celozrnnú soľ na posypanie.

Pečivo s ľanovým šrotom a ricottou bez lepku

Postup:

V mise zmiešame všetky suché prísady, premiešame ich, pridáme olej, Ricottu a vypracujeme cesto. Cesto bude na povrchu lepkavé, ale nevadí, necháme ho v mise, “prikryjeme” potravinovou fóliou a necháme ho na teplom mieste vykysnúť. Potrvá to asi hodinu.

Vykysnuté cesto vyklopíme na pracovnú dosku, ktorú sme posypali trochou bezlepkovej múky Forte, premiesime ho a rozvaľkáme alebo rukami roztlačíme na hrúbku asi 1-1.5 cm. Vykrajujeme okrúhle tvary, poukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie a necháme ešte asi 20 min podkysnúť. Podkysnuté bochníčky potrieme žĺtkom, ktoré sme rozmiešali s 1 PL vody a posypeme soľou alebo rascou. Pečieme na 180 stupňoch v rúre, na dne ktorej sme umiestnili nádobu s vodou, aby sa počas pečenia tvorila para. Pečieme asi 20 minút do zlatova.

Najlepšie chutia čerstvé hneď po vychladnutí. Táto dávka vystačí na jeden plech pečiva.

Viac informácií o pozitívach ľanového šrotu si môžete prečítať tu.