Novalim knedľa v prášku bez lepku

Ak máte radi tradičné slovenské jedlá, určite vám raz za čas príde na chuť poctivá domáca knedľa. Ale čo ak žijete bez lepku? Nerobte si starosti, aj na toto máme riešenie. Buď si môžete v našom eshope objednať hotovú parenú knedľu, ktorá sa dá aj ľahko zmraziť a potom len tepelne upraviť na pare, alebo si môžete parenú knedľu vyrobiť sami.

Budete na to potrebovať len:

1 balenie bezlepkovej knedle v prášku Novalim

300 ml vody

10 g čerstvého droždia

1 ČL kryštálového cukru

štipka soli

Postup:

V menšej miske si rozrobíme kvások – droždie rozpustíme vo vlažnej vode s lyžičkou cukru, pridáme soľ a zamiešame so zmesou na prípravu knedle v prášku. Varechou riadne zamiešame a vypracujeme.

Podlhovastú formu na prípravu chlebíka vytrieme tenkou vrstvou masla alebo tuku a vložíme do nej cesto na knedľu. Prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v teple kysnúť asi 40 minút.

Medzitým si pripravíme parný kúpeľ, v ktorom budeme knedľu variť. Na dno veľkého hrnca, do ktorého sa nám zmestí chlebíková forma (alebo pekáča, ktorý má pokrievku) dáme mriežku alebo tanierik. Zalejeme vodou – asi 1 a pol litrom a necháme ju zovrieť. Keď voda vrie, formu aj s nakysnutou knedľou položíme na mriežku alebo tanierik, prikryjeme pokrievkou a na silnom ohni paríme asi 20 minút.

Pomocou špajle vyskúšame, či je knedľa prevarená aj v strede, vyberieme ju z parného kúpeľa, necháme chvíľu vychladnúť a vyklopíme ju.