Jednoduché bezlepkové košíčky

Dnes si preskúšame v praxi, že naše bezlepkové tartové cesto je fakt super. Upečieme si z neho výborné jarné ľahké tartletky = košíčky s jemnou plnkou z maascarpone a šľahačky. K tomu trochu čerstvého ovocia a dezert créme de la créme je na svete. Ak máte chuť na niečo sviežejšie, skúste náš citrónový krém a pripravte si exkluzívne citrónové meringue koláčiky.

Recept na základné cesto:

Potrebujeme:

200 g bezlepkovej múky Novalim Promix PK špeciál

40 g kyslej smotany

50 g veľmi studenej až ľadovej vody

1 ČL octu

1/2 ČL soli

2 ČL práškového cukru (ak chcete cesto plniť slanou plnkou, cukru dajte len 1/2 ČL)

100 g studeného masla

Postup:

Kyslú smotanu, vodu a ocot spolu premiešame v malej miske.

Promix PK špeciál preosejeme spolu so soľou a cukrom.

Studené a tuhé maslo nakrájame na malé kocky, ktoré dáme do múčnej zmesi a len zľahka premiešame (mixérom alebo varechou) tak, aby sa nám vytvorila mrvenička.

Potom pridáme tekutú zmes vody, smotany a octu a miešame len natoľko, aby sa nám akurát vytvorila guľa cesta, ktorá drží pokope. Túto ihneď zabalíme do potravinovej fólie a necháme aspoň hodinu odpočívať v chladničke.

Po odpočinutí cesto vyberieme z chladu, necháme ho asi 10-15 min pri izbovej teplote, potom ho rýchlo spracujeme (napríklad vyvaľkáme, povykrajujeme kolieska, ktoré dáme na opačnú stranu muffinového plechu a vyformujeme kalíšteky, alebo vyvaľkáme väčší kruh a vystelieme ním tortové formu). Pripravené plechy s cestom dáme ešte späť do chladničky zachladiť. Chladenie pri tomto ceste má svoj význam, udržuje tak maslo v tuhom stave, aby sa neroztekalo a zároveň tak docielime výsledný krehký a lístkový efekt cesta.

Plnka 1:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na plnku rozmiešame v miske 250 g mascarpone so 4 PL práškového cukru. Pridáme čerstvo nastrúhanú citrónovú kôru, asi lyžičku citrónovej šťavy a rozmiešame. V osobitnej miske vyšľaháme 200 ml šľahačky a zľahka ju vmiešame do mascarpone. Vznikne nám tak nadýchaná plnka.

Pomocou zdobiaceho vrecka naplníme košíčky krémom a ozdobíme čerstvým ovocím.

Plnka 2: citrónový krém

  • 3 citróny
  • 1½ šálky kryštálového cukru
  • 125 g masla
  • 5 žĺtok
  • Štipka soli

Chemicky neošetrené citróny ostrúhame (pozor, aby sme strúhali len žltú kôru). V mixéri najprv riadne premiešame cukor a citrónovú kôru. Citrónový cukor potom utrieme v miske spolu s maslom. Postupne po jednom pridávame žĺtka. Nakoniec pridáme šťavu z citrónov a štipku soli. Celú zmes varíme asi 10-15 minút na miernom plameni za stáleho miešania. Chladnutím krém stuhne. Tohto krému vám vyjdu asi 2 menšie zaváraninové poháre. Môžete ich uskladniť v chladničke, vydržia aj niekoľko týždňov a krém sa dá použiť aj na iné účely (k zmrzline, na krémy – rozmiešať s mascarpone alebo šľahačkou, ako plnka do toriet alebo koláčov…).

Vychladnutý a stuhnutý krém nanesieme do košíčkov. 3 bielky vyšľaháme so 100 g kryštálového cukru nad parou do tuha, snehom ozdobíme košíčky a ak máme, pomocou cukrárenskej propánovej pištole jemne opálime povrch bielok.