Ako pracovať s Novalim múkami

Ste nováčikom v bezlepkovom svete? Alebo ste práve objavili NOVALIM a učíte sa pracovať s našimi múkami a múčnymi zmesami?

Máme pre vás zopár praktických rád, aby ste maximalizovali úspešnosť pri pečení či varení – pretože skúsenejší vedia, že práca s bezlepkovými múkami vyžaduje poznať určité špecifiká a my vám ich tu ponúkame pekne spísané.

ZMESI PROMIX

Pri zmesiach Promix odporúčame dodržať postup prípravy a množstvo vody podľa návodu. Možno pridať navyše 1-2 PL inej bezlepkovej múky, ako napríklad amarantovej, pohánkovej, rôzne semiačka a podobne. Ak pridávate viac inej múky, treba potom primerane pridať aj vodu. Cesto dostatočne vymiešame, alebo vyšľaháme, aby bolo vláčne. Povrch cesta zahladíme stierkou a po vykysnutí dobre navlhčíme vlažnou vodou alebo mliekom.

BEZLEPKOVÉ MÚČNE POLOTOVARY (napríklad bábovka a pod.)

Polotovary, ktoré obsahujú kypridlá a ďalej sa zarábajú s vodou, ako napríklad bábovka v prášku, či muffiny, odporúčame po zmiešaní a vyšľahaní ihneď piecť, pretože kypridlá strácajú státím účinnosť.

CHLIEB

Chlieb ľahko občerstvíme, ako ho na chvíľu vložíme do hriankovača. Podobne ho môžeme dať na 10-15 sekúnd do mikrovlnky, ale treba ho prikryť plastovým zvonom. Čerstvo pečené chleby si zachovajú vúčšiu vláčnosť, keď ich dáme do mikroténového vrecka ešte kým sú trochu teplé.

PEČIVO K ČAJU

Ak radi pečiete sušienky, koláčiky a podobne doma, vyskúšajte svoje štandardné recepty a namiesto pšeničnej múky použite Promix PK alebo Promix UNI. Ak sa vám zdá, že cesto sa dobre nespája, nebojte sa pridať trochu tuku alebo trochu zmesi Promix Forte.