Kysnuté pečivo zo zemiakového cesta bez lepku

Keď pridáme do kysnutého cesta varený zemiak, nielen že mu dodá lepšiu chuť, ale najmä ho zvláčni a zvlhčí  – čo je obzvlášť pri bezlepkovom pečive veľmi dôležité. Pletenka či mini chlebíky, vytvarujte si ich ako chcete, tieto pečivká, ktoré sme upiekli z univerzálnej bezlepkovej múky Promix ALFA a pridali do nej trochu Promix FORTE múky sú výborné najmä vďaka pridanému zemiaku. Vyskúšajte aj vy, z tejto dávky vám vyjdu asi 4 veľké pletenky (alebo mini chleby).

Potrebujeme:

400 g bezlepkovej múky Promix ALFA

100 g bezlepkovej múky Promix FORTE

50 g masla

100-120 g varených a rozpučených zemiakov

2 ČL soli

1 kocka čerstvého droždia

250 ml mlieka

1 ČL kryštálového cukru

1 vajce na potretie, hrubozrnná soľ a rasca na posypanie

Bezlepkové pečivo
Bezlepkové pečivo

Postup:

Do vlažného mlieka pridáme lyžičku cukru a rozdrobíme droždie. Necháme nakysnúť.

Medzitým premiešame obe bezlepkové múky, soľ, vychladnuté a rozpučené zemiaky, potom pridáme na kocky nakrájané maslo, prilejeme nakysnutý kvások a vymiesime hladké cesto. Cesto vyberieme z misy, na pomúčenej doske ho ešte ručne premiesime a necháme kysnúť.

Odporúčame potrieť ho jemnou vrstvou oleja a prikryť morkou utierkou. Misu s cestom sme umiestnili do rúry a nechali prei teplote 40 stupňov kysnúť. Týmto spôsobom si cesto bude udržiavať vlhkosť a nepreschne.

Po nakysnutí treba z cesta vytvarovať pečivo – pletenky, rožky, žemličky, bochníky – ako sa vám páči.

Vytvarované pečivo uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a potrieme rozšľahaným vajíčkom. Posypeme soľou a rascou.

Rúru rozohrejeme na 180 stupňov, na dno rúry dáme nádobu s vodou, aby sa tvorila para počas pečenia. Kým sa rúra rozohreje, pečivá ešte podkysnú.

Pečieme 25-30 minút.

Najlepšie chutia čerstvé, ale aj na druhý deň nestvrdnú :-).

 

 

Pridaj komentár