Bratislavské rožky bez lepku

Dnes vám predstavujeme recept od našej vernej fanynky – pani Slávky Novákovej. Z našej múčnej zmesi bez lepku Promix BETA napiekla krásne Bratislavské rožky. Až sa nám slinky zbiehajú! Vyskúšate aj vy?

Potrebujeme:

1 kg Promix Beta

2 x 40 g kocky droždia

1/2 kávovej lyžičky soli

150 g kryšt. cukru

300 g rozpusteného masla alebo iného tuku

600-800 ml mlieka

Na potretie cesta: minimálne 3 žĺtky

Bratislavské rožky bez lepku
Bratislavské rožky bez lepku

Postup:

Cesto: Droždie rozmrvíme do múky, pridáme všetky ostatné ingrediencie (mlieko pridávame postupne podľa savosti múky) a vymiešame cesto (konzistencia hustej šľahačky), ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť (cesto zdvojnásobí svoj objem). Zatiaľ si pripravíme plnku – makovú a orechovú.

Bratislavské rožky bez lepku
Bratislavské rožky bez lepku

Maková plnka: 1 kg mletého maku, 0,5 kg pieskového cukru, 1 bal. vanilkového cukru, kôra z 1 citróna, 0,5 l vody. Zvaríme vodu s cukrom, kým sa nerozpustí, prisypeme mak a varíme do zhustnutia. Necháme vychladnúť – do chladnúcej plnky primiešame vanilkový cukor a nastrúhanú citrónovú kôru.

Orechová plnka: 150 g mletých orechov, 100 g práškového cukru, 3 dl mlieka, 100 g mletých piškót, 2 PL rumu, 1 vanilkový cukor – všetko zmiešame a chvíľu povaríme. Necháme aspoň na pol hodinu vychladnúť.

Z makovej a orechovej plnky si po vychladnutí vopred pripravíme asi 25 g valčeky, ktorými budeme následne plniť rožky. Nemusíme si pripraviť všetky naraz – ale vždy aspoň 10 – 12 kúskov, aby sme ich mali dosť aspoň na 1 plech.

Bratislavské rožky bez lepku
Bratislavské rožky bez lepku

Formovanie rožkov: Z vykysnutého cesta si odoberáme asi 25 g kúsky, ktoré rozvaľkáme na malé oválne placky a do ich stredu vložíme sformované valčeky plnky približne o rovnakej hmotnosti. Vytvarujeme valčeky – cesto na koncoch zahneme dovnútra, valček zrolujeme, konce zašpicatíme a zľahka ohneme do tvaru podkovy u makových a do tvaru C u orechových rožkov. Hotové rožky kladieme na plech tak, aby spoj cesta bol na spodnej strane.

Bratislavské rožky bez lepku
Bratislavské rožky bez lepku

Vaječné žĺtky rozmiešame s troškou studenej vody a povrch rožkov nimi potrieme. Glazúru necháme zaschnúť približne 15-20 minút, rožky zatiaľ ešte trochu podkysnú. Pečieme pri teplote okolo 200 °C asi 12 – 14 minút. Z tohto množstva vyjde asi 58 väčších kúskov.

Pridaj komentár