Plnené zemiakové guľky bez lepku

Aj vy ste tak trochu presladení po sviatkoch vianočných? Ku koncu roka vám teda ponúkame ešte jeden recept, ktorý vám bude určite chutiť a nebude obsahovať lepok. Nebudeme dnes piecť, ale variť. A použijeme k tomu zemiaky a našu Novalim bezlepkovú krupicu.

Na zemiakové cesto potrebujeme:

600 g v šupke uvarených zemiakov

200 g bezlepkovej krupice Novalim

1 vajce

soľ

30 g masla alebo rastlinného tuku

Ako prílohu: 150 g prerastenej slaniny pokrájanej na malé kocky, 2 nadrobno nakrájaná cibuľa, kyslá kapusta

Postup:

Uvarené zemiaky ošúpeme, nastrúhame najemno, pridáme bezlepkovú krupicu Novalim, vajce, mäkké maslo alebo tuk, soľ a vypracujeme cesto. Z cesta vytvarujeme guľky, ktoré varíme v slanej vode, kým nevyplávajú na povrch. Povaríme ešte 1 minútu, scedíme a podávame s opraženou slaninou a cibuľou, kyslou kapustou alebo aj ako prílohu k mäsu.

Zemiakové guľky bez lepku
Zemiakové guľky bez lepku

Náš tip: guľky zo zemiakového cesta si môžeme aj naplniť a tak uvariť. Postup je podobne ako vyššie popísané, s tým rozdielom, že hotové cesto rozvaľkáme na pracovnej doske, ktorú sme vysypali bezlepkovou krupicou, rozvaľkáme na hrúbku asi 7-8 mm a pokrájame na štvorce (o rozmere 10 x 10 cm). Do stredu každého štvorca dáme zmes opraženej cibuľky a slaniny, okoreníme, osolíme, vyformujeme guľky, dobre ich uzavrieme, aby plnka nevytiekla a obvaríme v slanej vode. Podávame s kyslou smotanou a opraženou cibuľkou.

 

Pridaj komentár