Bezlepkový medovo-orechový koláč

Ak ste si už niekedy v cukrárni dali medovo-orechový koláč, verím, že to nebolo posledný raz. Receptov na tento koláč je veľa, nie sú však jednoduché a stoja aj veľa času. My máme pre vás zjednodušenú veriziu tohto obľúbeného koláča, ktorý si teraz môžete pohodlne napiecť aj doma a ako je to u nás zvykom – bez lepku :-).

Potebujeme:

Na cesto:

2 balenia Novalim zmesi na perník

4 PL medu

100 g rastlinného tuku

120 ml vlažnej vody

 

Na krém:

300 ml mlieka

4 PL škrobu (kukuričného alebo zemiakového)

100 g cukru

250 g masla

1 vanilkový cukor

 

Na orechovú umes:

220 g nasekaných vlašských orechov

80 g práškového cukru

120 g masla

3 PL medu

Bezlepkový medovo-orechový koláč
Bezlepkový medovo-orechový koláč

Postup:

Roztopený rastliný tuk a tekutý med nalejeme na dve balenia bezlepkovej zesi na perníka vypracujeme vláčne homogénne cesto, bude nám to trvať asi 5 minút. Zabalíme ho do fólie a necháme odpočívať v chladničke cez noc (minimálne však 2 hodiny). Počas tohto času cesto dobre dozreje a jednotlivé chute sa pekne prepoja.

Na druhý deň cesto rozdelíme na tri časti a každú vyvaľkáme na papieri na pečenie asi na 7 mm do tvaru obdĺžnika. Pečieme na obrátenej strane plechu na 170 stupňoch asi 15 minút. Takto upečieme dva pláty z troch.

Na orechovú zmes zmiešame nasekané orechy, med, maslo a cukor a na panvici osmažíme dozlatisa. Horúcu zmes nanesieme na povrch tretieho plátu a spolu ich pečieme na 170 stupňoch 15 minút.

Na krém uvaríme pudingovú kašu z mlieka, škrobu a vanilkového cukru. Necháme vychladnúť a po vychladnutí pudingovú zmes vymiešame s maslom a cukrom do hladkého krému.

Prvý plát natrieme polovicou krému, prikryjeme druhým plátom, ktorý natieme druhoupolovicou krému a prikryjeme orechovým plátom. Necháme jeden deň odležať na chladnom mieste.

Pridaj komentár