Bezlepkové slané rascové tyčinky

[av_heading heading=’Bezlepkové slané rascové tyčinky’ tag=’h3′ style=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ padding=’10’ color=” custom_font=”][/av_heading]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
Potrebujeme:

250g rastlinný tuk Hera
280g PROMIX-UNI,
univerzálna bezlepková múka
+ 20g na posypanie
320g syr Eidam strúhaný
2 celé vajcia, 1 žĺtko
½ lyžičky hrubšej soli
Rasca celá

Postup:

1. Suroviny si pripravíme asi ½ hodiny dopredu, aby sa vyrovnali teploty. Zmäknutý tuk pokrájame na väčšie kocky, nastrúhame syr na vlákna, 2 celé vajcia rozbijeme, žĺtko s bielkom zľahka premiešame.
2. Na pracovnú dosku (alebo fóliu) nasypeme múku, rozložíme kocky tuku, rovnomerne posypeme nastrúhaným syrom, do stredu spravíme jamku a dáme rozmiešané vajíčka. Všetky suroviny od kraja do stredu zľahka zmiešame dokopy na cesto, ktoré vyformujeme do tvaru veky (gule). Cesto veľmi nepritláčame, aby sa tuk príliš nerozptýlil.
3. Cesto zľahka rozvaľkáme asi na hrúbku 2 cm, mierne posypeme múkou, preložíme na tretiny
(3 vrstvy), otočíme o 90° a preložíme ešte na polovicu (celkove 3×2=6 vrstiev)
4. Cesto bez odležania hneď rozvaľkáme na hrúbku 0,7 – 1 cm, potrieme rozšľahaným žĺtkom (môže byť aj celé vajce), posypeme hrubšou soľou a podľa gusta rascou. Zúbkatým radielkom nakrájame na pásiky , široké 1,5-2 cm (alebo podľa uváženia) a upravíme dĺžku na asi 10-12 cm.
5. Plastovou špachtľou odoberáme z dosky jednotlivé tyčinky a kladieme ich na plech (môžeme upraviť do tvaru otvoreného „S“). Medzi tyčinkami necháme medzeru asi 2 cm. Osadený plech vložíme do predom vyhriatej rúry a pečieme 15-18 minút pri 180 °C. Necháme na plechu trochu vychladnúť aby spevneli a potom ich uložíme .

Autor receptu: manželia Granecovi
[/av_textblock]

Pridaj komentár